Dopa Mucuna neboli L-Dopa

Témata článku

Úvod

Méně známá pod názvem sametové fazole – Mucuna pruriens je rostlina, která obsahuje L-Dopu, prekurzor dopaminu – jednoho z hlavních neurotransmiterů, který ovlivňuje motivaci, náladu, soustředění i pohyb. Právě kvůli tomuto účinku jsem se rozhodl tenhle extrakt vyzkoušet.

Měl jsem pocit, že moje tělo produkuje méně dopaminu – chyběla mi vnitřní energie, drive, a taková ta „chuť jednat“. Po několika měsících užívání ale musím říct jedno: nic zvláštního jsem nezaznamenal. Což může znamenat dvě věci – buď na mě Dopa Mucuna vůbec nepůsobí, nebo mám hladinu dopaminu v těle v normálu a vlastně jsem neměl co „napravovat“. A právě to je důležité říct.

Nechci tím říct, že nefunguje – naopak, může být velmi užitečná pro lidi, kteří mají s dopaminem větší nerovnováhu. Jen jsem si asi myslel, že je můj mozek víc „rozhozený“, než ve skutečnosti byl.

Podobnou zkušenost jsem měl i s L-Tyrosinem, který rovněž ovlivňuje tvorbu dopaminu – o tom píšu víc v samostatném článku.

Stojí to za to?

Pokud máte podezření, že vám dopamin chybí – například se cítíte unavení, bez motivace, vyhořelí – pak má smysl Dopa Mucunu vyzkoušet. Je to přírodní cesta, jak podpořit vlastní neurotransmitery, a rozhodně tím nic nezkazíte.

Jako první volbu bych doporučil právě Dopa Mucunu nebo již zmíněný L-Tyrosin. Ale za sebe musím říct, že pokud máte psychiku i energii v relativní rovnováze, velký efekt asi nečekejte.

V mém osobním žebříčku doplňků stravy nemá Dopa Mucuna nějaké zásadní místo – ale to neznamená, že to tak bude i u vás.